Podczas budowy większych obiektów niż domy jednorodzinne geodeta jest niezbędny dużo częściej niż podczas wytyczenia obiektu. Istotnym elementem geodezyjnej obsługi budowy jest założenie geodezyjnej osnowy realizacyjnej, która pozwoli w na wykonywanie wszelkich prac geodezyjnych w przyszłości, oraz wykonywanie ich z jednakową wysoką dokładnością.
Tyczenie osi budynków na kolejnych kondygnacjach, niwelacja trygonometryczna, pomiary marek, pomiary pionowości słupów, wyznaczanie osi na słupach – to wszystko i wiele innych nietypowych prac można wykonać dziś jeszcze szybciej z użyciem nowoczesnych instrumentów robotycznych – obserwator za instrumentem nie jest już konieczny. Takie prace można wykonać w pojedynkę podobnym czasie, w jakim wykonałby to dwu osobowy zespół zwykłym tachimetrem elektronicznym. Przy zastosowaniu dwu osobowego zespołu z instrumentem robotycznym czas wykonywania tej samej pracy jest krótszy o 40%.
Za pomocą nowoczesnego niwelatora kodowego założymy dokładną osnowę wysokościową lub wykonamy obserwacje reperów celem sprawdzenia osiadania – dokładność pomiaru to 0.7 mm / km niwelacji.
Zdjęcia z drona pozwolą na stworzenie ortofotomapy lub modelu fotogrametrycznego w konkretnych odstępach czasu, które mogą być wykorzystane do kontroli procesu inwestycyjnego czy też prezentacji prężnie działającej budowy.